Úri huncutság a szertartás előtti állófogadás, avagy van valami konkrét funkciója? Ezt járjuk most körbe egy kicsit. 🙂
Ceremóniamesterként és esküvőszervezőként is azt mondhatom, hogy a szertartás előtti vendéglátás bizony hasznos találmány. Nem csak azért, mert ez is egy programpont és teljesebb lesz tőle az egész napi eseménysorozat, hanem azért is, mert több szempontból praktikus:
Bizony, sok esetben a násznép egy része az ország másik feléből, vagy akár másik országból érkezik. Ilyenkor a helyszínre érve felfrissíthetik magukat és az állófogadás keretein belül ehetnek pár falatot és ihatnak egy-két üdítőt, ami segít abban, hogy a vacsoráig is mindenki komfortosabban érezze magát.
Általában ilyenkor nem szokás alkoholt kínálni, mert a ceremónia és a vacsora helyszíne nem biztos, hogy séta-távolságra van, tehát előfordulhat, hogy a vendégeknek még autóba kell ülniük. A víz, a különböző üdítők és az alkoholmentes pezsgő viszont mind tökéletes erre az alkalomra.
A gyerekkel érkezők pedig külön hálásak lesznek a vacsora előtti vendéglátásért, hiszen az utazásban megfáradt gyerkőcöknek is lehetőségük nyílik ezáltal enni, inni és kicsit megpihenni, így jobban bírják majd a nap hátralevő részét.
Egy kis frissítő a vendégeknek
Bevett szokás, hogy a szertartásra több embert hív az ifjú pár, mint az azt követő vacsorára és mulatságra. Ennek elsősorban anyagi okai vannak és senki nem sértődik meg rajta. A menyasszony és a vőlegény szeretné, ha a távolabbi, de mégis kedves ismerősök, vagy kollégák is részesei lennének az egybekelés nagy pillanatának, ám a vacsorára már csak a közelebbi barátok és családtagok hivatalosak.
Ilyenkor az állófogadásnak köszönhetően mégis mindenkit vendégül lehet látni, ha nem is komolyabb ételekkel, de egy kis aprósüteménnyel, szendviccsel vagy gyümölccsel mindenkinek meg lehet köszönni a részvételt.
Ezt általában két külön szövegezésű meghívóval lehet előkészíteni, melyben az ifjú pár meghívja a vendéget a szertartásra és az azt megelőző állófogadásra, vagy a szertartásra és az azt követő vacsorára.
Könnyen hangulatba jön a násznép az állófogadás alatt
Az állófogadás helyszíne változatos, előfordul, hogy a lányos háznál fogadják a vendégeket, de kihelyezett ceremónia esetében a szertartás helyszínét is alkalmassá lehet tenni egy kis vendégfogadásra.
A hagyomány szerint a templomi esküvők során az állófogadás a szertartást követően történik a templom kertjében és a papot is illik vendégül látni.
Tehát mint látjátok, a szertartás előtti vagy utáni fogadás nem csak divatból született, komoly előnyei is vannak. Arról nem is beszélve, hogy a régen látott rokonoknak, barátoknak lehetőségük nyílik ezáltal a beszélgetésre, a közös emlékek felidézésére és így könnyebben ráhangolódnak az ünnepi pillanatokra is.
De ne felejtsétek el, hogy döntsetek végül bárhogy az állófogadás tekintetében, úgy lesz a legjobb és a legszebb az esküvő, ahogyan a szívetek diktálja!